Co nesmí chybět na perfektním životopisu?

Návodů na to, jak napsat dokonalý životopis, je na internetu obrovské množství. Shrňme si ovšem v těchto pěti bodech vše, co opravdu nemůžete ze svého životopisu vynechat.

1. Kontaktní údaje

Na svůj kontakt opravdu nemůžete zapomenout. Měl by být v hlavičce vašeho životopisu i motivačního či průvodního dopisu. Uveďte své jméno, adresu, profesní e-mailovou adresu, telefon, ideálně i váš profil na LinkedIn či portfolio vaší práce. Pokud máte profesní webové stránky, také je vhodné je uvést či na ně v rámci motivačního dopisu upozornit. Určitě neuvádějte svůj Facebook nebo jiný soukromý profil.
přemýšlející ženy

2. Relevantní zkušenost

Každá vaše zkušenost spojená s budoucí pozicí, která je alespoň trochu podstatná, musí být na vašem životopise. Pouze pokud máte zkušeností s podobnou prací opravdu velké množství, stačí uvést přibližně pět nejvíce aktuálních. Zkušenosti nemusí být pouze pracovní. Pokud jste například podobnou práci vykonávali jako dobrovolník, pochlubte se tím.

3. Relevantní formální i neformální vzdělání

Střední či vysokou školu uvádějte vždy, ideálně i s formou jejího ukončení. Potom ale nezapomeňte na další vzdělávání, jako školení či kurzy související s budoucím zaměstnáním. Také vzdělání v podobě různých neformálních workshopů, online kurzů či mezinárodních událostí vám může pomoci.
průvodní dopis

4. Vaše dovednosti

Vyvarujte se neurčitým osobním vlastnostem a zaměřte se spíše na osobní dovednosti. Vyjmenujte všechny technické, umělecké, jazykové a další dovednosti a snažte se být co nejvíce konkrétní.

5. Vhodná grafika

Protože jsme ve 21. století a grafický design je na vysoké úrovni, neměl by ani váš životopis zaostávat. Například i nejpoužívanější textový editor Word nabízí množství hezkých šablon, které je jednoduché si upravit. Personalisté doporučují zejména dvě barvy, případně jejich kombinaci. Jsou to žlutá a modrá. Díky nim bude váš životopis působit klidným a příjemným dojmem.