Muži versus ženy

Jaké mají role ženy a jaké role mají muži v dnešní společnosti? Jsou stále zažité tradiční představy o tom, co by měla dělat žena a co muž? Nebo došlo postupem času k nějakým změnám a role se prohodily? Záleží na pohledu věci. Faktem však je, že došlo k výrazným změnám oproti minulosti.muž se svaly.jpg
Rodina a péče o domácnost
Samozřejmě muži stále nemohou otěhotnět ani porodit děti. I když by bylo fér, aby si každý muž alespoň jednou zažil to, co žena v tomto období prožívá. Je možné, že tuto zkušenost by někteří muži uvítali i dobrovolně.
Neplatí již zažité pravidlo, že muži chodí do práce a vydělávají peníze a ženy se starají o domácnost a rodinu, vaří, perou, vychovávají děti … Doba se změnila. Není nic neobvyklého, že pokud má žena perspektivnější zaměstnání, tak muž nemá problém zůstat doma s dítětem na rodičovské dovolené a přebírá odpovědnost za chod domácnosti. Samozřejmě ne každý otec od rodiny je ochotný stát se mužem v domácnosti. Některým to jejich ego nedovolí, ale otců na mateřské přibývá a není to nic tak neobvyklého jako dřív. Muži tak mohou na vlastní kůži zjistit, že rodičovská dovolená není vůbec dovolená a její název je poněkud zavádějící.      muž s miminkem.jpg
Děti se učí od svých rodičů. Přebírají od nich vzorce chování. To znamená, že pokud rodiče měli odjakživa jasně vymezené, jaké jsou povinnosti otce a jaké matky, tak je velmi pravděpodobné, že i jejich děti budou tento vzorec uplatňovat. Někomu to vyhovuje někomu však ne. Je vhodné již od dětství nedělat rozdíly v tom, jaké jsou třeba ženské a mužské práce. Potom pak například muže nepříjemně nepřekvapí, když jeho partnerka odjede na několik dní mimo domov, nepodléhá zoufalství a zvládne si sám uvařit, postarat se o děti bez újmy na zdraví nebo třeba jen zapnout pračku. Žena nemusí pokaždé spoléhat jen na muže, pokud potřebuje přibít poličku nebo vymalovat byt.
Všechny tyto fakta značí, že postupem času došlo k pozitivním změnám a někteří muži zvládnou skoro to samé, co ženy a naopak.