Děti a rozvod, jak z toho ven

Rozvod je v současné době poměrně jednoduchým procesem. Možná i proto se rozvádí takové množství párů, které by spolu možná jinak vydržely. Prvním krokem před rozvodem by měla být snaha o záchranu vztahu. Třeba mediace Praha vám může pomoci zachránit manželství v manželské poradně. Samotný rozchod či rozvod nejvíce ale dopadá na děti, které často nechápou, proč se rodiče najednou nemají rádi, hádají se a nakonec se jeden z nich odstěhuje. Jak dětem pomoci situaci zvládnout?

rozvod

  1. Domluvte se

Dohoda je základ. Domluvte se bez hádek na tom, kdo bude o děti pečovat po rozvodu a jakým způsobem se budou vídat s druhým rodičem. Pokud jste svolní střídavé péči, péči ve společné domácnosti nebo jiné alternativě, pak si to ujasněte předem a sepište rovnou do žádosti o rozvod, jakým způsobem hodláte péči o nezletilé děti zajistit. Pokud se nebudete hádat, nebudete tak stres a agresivitu přenášet ani na děti. Je dobré jít za dětmi až v době, kdy máte ujasněno, jak to vlastně bude. Nebudete je tak vystavovat nervozitě z nejistoty.

  1. Spolupracujte

Pro děti jsou důležití oba rodiče úplně stejně. Potřebují oba dva a potřebují, aby spolu rodiče komunikovali. Ohledne školy, kamarádů, kroužků a tak dále. Prostě spolu mluvte, snažte se spolupracovat tak, aby život dětí nebyl o moc odlišnější od toho dřívějšího. Tento bod je ještě důležitější v případě rozšířené péče o děti (ne pouze 2 víkendy v měsíci) nebo při střídavé či společné péči o děti.

rodina

  1. Nepomlouvejte

Před dětmi nikdy nemluvte o bývalém partnerovi jakkoli hanlivě, neurážejte jej, nesnažte se dětem vnutit svůj názor na druhého rodiče ani se je nesnažte podplácet. Jen tak může společná péče o děti fungovat. Je jedno, co bylo mezi vámi, teď je důležité pouze to, jak to bude dál. Pokud chcete pro své děti to nejlepší, pak jim dopřejte harmonické fungování mezi rodiči i po rozvodu.