Jaké to je, když si vyberete úzkou a krátkou přikrývku

Někteří lidé šetří na nepravých místech a tam, kde by se jim šetření vyplatilo, tam jej neuskuteční. Tento paradox je možná legrační, ale ve skutečnosti nám všem zbytečně komplikuje život.

Ušetřit se dá například pořízením šetrných elektrospotřebičů, omezením plýtvání s potravinami, změnou způsobu vytápění https://heatflow.cz/ či dokonce celkovým obratem životního stylu k lepšímu anebo přestěhováním do venkovské oblasti mimo město, kde jsou širší možnosti k úsporám životních nákladů, například vytápění dřevem.

dívka v posteli

Šetřit bychom však neměli na bytovém komfortu a zejména ne na přikrývkách a matracích pro spaní. Spánkem trávíme mnoho času, každý den by to mělo v ideálním případě být přibližně osm hodin, a když si propočítáte, kolik času v životě prospíme, je to přesně jedna třetina života, tedy např. při délce života 90 let celých třicet let prospíme.

Při nákupu vybavení ložnice bychom měli vždy začínat kromě konstrukce lůžka zdravotními matracemi. Ty by měly být prodyšné a dostatečně pružné a pohodlné. Pak už se ovšem priority zařizování ložnic mohou měnit a stává se, že někteří lidé zakoupí přikrývky příliš úzké či krátké. Jaký je vlastně ideální rozměr přikrývky?

Co se týče šířky, optimální pro jednoho člověka je to 140 cm. V případě přikrývky pro dva vystačíte s šíří 180 cm, protože se obvykle jedná o přikrývky pro milenecké páry, které spolu v noci tráví většinu času v těsném objetí, anebo noc promilují. V šířích přikrývek lidé moc nechybují, ale horší je to s délkou.

chodidla pod dekou

Délka prošívaných přikrývek 200 cm se prodává poměrně často, ale mnohdy zjistíte, že je pro vás krátká, i když měříte třeba jen 175 cm. Pod dekou byste se totiž měli dobře zachumlat celí, využít nižší teploty vzduchu a intenzivního větrání pro zdravý spánek, a u této délky je zachumlání problém, protože vám v průběhu spánku častokrát vykouknou chodidla zpod přikrývky, a jejich citlivé nervové receptory vás v chladné místnosti probudí. Zkuste si před usnutím vytvořit vak – kapsu pod chodidly tak, aby vám sama nevyjela ven. Tehdy však potřebujete přikrývku delší, buď 220 cm, nebo 240 cm.