Proč je nutné mít mimoškolní aktivity

Při pracovním pohovoru se málo kdy zeptají, jaké známky jste měli na maturitním vysvědčení. Téměř jistě je ale bude zajímat, jaké máte koníčky. A oslnit v tuto chvíli nějakým sportovním či tvůrčím úspěchem se přímo nabízí.

kreslící studentky

Výběr předmětů ve škole je omezený a často nemapuje celou škálu možností oborů, ve kterých by vaše děti našli uplatnění. Na základní či střední škole je výuka moc obecná na to, aby se děti mohli vyprofilovat v něčem, co je opravdu baví nebo co jim jde. I proto byste měli svým dětem umožnit navštěvovat tolik mimoškolních kroužků, kolik budou chtít. Možná to nebylo zvykem za vašich školních let, dnes se ovšem bez výjimečných dovedností a zajímavých aktivit obejdou jen špatně.

Také projevit svůj talent či kreativitu se nemusí ve škole podařit. V kolektivu, kde jsou hodnoceny pouze některé přednosti, jako je například dobrá paměť či dobré prezentační schopnosti, se člověk nemusí cítit talentovaný a výjimečný. Může dokonce získat pocit méněcennosti. Proto je vhodné vyzkoušet co nejvíce aktivit mimo školu, ať už se jedná o sporty, umění, hudbu a tanec, zpěv, ruční práce či něco úplně jiného. Nemusíte nutně platit hodiny v uměleckých školách nebo nutit dítě docházet na tréninky sportovního oddílu. Když najdete nějakou aktivitu, kterou budete moci dělat společně, bude to pro vaše děti stejně přínosné. Důležité je, aby si mohli spoustu věcí vyzkoušet, a potom se rozhodnout, u které by chtěli zůstat. Jakmile budou dobří alespoň v jedné věci, posílí to jejich sebevědomí a zjistí, že i oni jsou talentovaní.
školní třída

Při přijímacích zkouškách na nejlepší univerzity světa nestačí mít úspěchy jen ve škole. Daleko důležitější jsou ty mimo ni. Pokud tedy míříte vy či vaše děti vysoko, nevěnujte všechnu svou energii usilovnému studiu – nezaručí vám to úspěch. Radši se soustřeďte i na svět mimo školu, abyste v budoucnu měli čím zaujmout.