Životní rozhodnutí


Dospěli jste k rozhodnutí, že se pustíte do stavby rodinného domku? Lépe řečeno, že si necháte postavit rodinný domek? Tak to vás čeká spousta práce, ale hlavní je, že jste se rozhodli.

Jednou z prvních věcí bude výběr pozemku. Určitě znáte okolí vašeho současného bydliště a tak máte představu, kde ve vašem okolí jsou vhodné pozemky, určené jako stavební parcely. Možná to bude okraj města, ale možná to také bude od města vzdálenější místo, pokud se chcete přestěhovat na vesnici. Stavebních parcel bývá omezené množství, ale každé město i vesnice každoročně zveřejňuje a rozšiřuje stavební pozemky, protože k jejich rozvoji je to nutné.

rodinný domek

Vybrali jste si pozemek a tím máte určeno, zda váš rodinný domek bude stát na rovině nebo třeba na svahu, ale víte, jak velký domek potřebujete? Tady už přijde na řadu prohlížení katalogů a nabídek stavebních firem, abyste získali představu o možnostech a velikostech jednotlivých domků. Plánujete-li početnější rodinu, nebo s vámi bude bydlet babička, určitě zvažte minimálně čtyř pokojový domek.

Budete muset také volit mezi bungalovem, čili jednopodlažním domkem nebo patrovým domkem. Záleží na velikosti pozemku a plánovaném počtu pokojů, ale i bungalov 4+kk bude dost velký pro čtyřčlennou rodinu a přitom nebude moc energeticky náročný. Energetická náročnost by totiž měla být velmi důležitým hlediskem při volbě typu domku.

rodinný domek

Pustit se do stavby rodinného domku, to chce mít pozemek, vybrat si typ domku a pak také mít možnost vzít si hypotéku, protože jen stěží dáte dohromady hotovost na celý dům. S vyřizováním hypotéky vám může také některá ze stavebních firem pomoct, ale splácet už budete muset sami a pravidelně.

Chcete stavět vlastní rodinný domek? Tak s chutí do vyřizování stavebního povolení a všech formalit, ale stavbu jako takovou nechejte na odbornících.