Řízení v parném létě má svá rizika

V letních měsících se v rámci dovolených mnoho řidičů přemísťuje z místa na místo. Jezdíme často i do zahraničí a mnohdy jsme nuceni řídit i v extrémně horkém počasí. Řízení za parných dní může být nebezpečné. Vysoké teploty zatěžují náš organismu, rychleji se unavíme, ztrácíme koncentraci a dostatečně rychlé reakce. Naše tělo je ovlivněno spoustou faktorů. Každý máme jiné fyziologické faktory a adaptace na horké počasí je různá. Vysoké teploty nás značně unaví a utlumí naše reakce. Měli bychom se naučit v létě bezpečně cestovat.
hezká žena s veteránem
V každém případě bychom neměli řídit, pokud se necítíme zcela v pořádku nebo nejsme dostatečně odpočinutí. Musíme si totiž uvědomit, že v parných dnech na nás padne únava mnohem dříve. Možná budete oponovat, že většina vozidel má klimatizaci. Slunce, které nás oslňuje přes sklo vozidla, naše smysly může otupovat a oslabovat zrak. Teplotní hranice, kdy se naše smysly pomalu začínají otupovat a koncentrace se pomalu vytrácí, je nad dvacet sedm stupňů. Na cestu v horkém počasí bychom se tedy měli vždy pořádně připravit zvlášť v případě, kdy se chystáme cestovat na větší vzdálenosti. Dlouhé vzdálenosti vyžadují naši plnou koncentraci. Než tedy na cestu vyrazíme, měli bychom si pořádně odpočinout, abychom neměli spánkový deficit.
silnice v poušti
Dodržujte dostatečný pitný režim a ve vozidle mějte po ruce láhev s vodou. Zapněte klimatizaci, ale pouze tak, abyste měli ve vozidle příjemnou teplotu. Extrémní rozdíly v teplotách vhodné nejsou. Jestli je to jen trochu možné, před cestou zaparkujte vozidlo před cestou do stínu. Interiér se vám přeci jen tolik nerozpálí. Minimálně po dvou hodinách jízdy si udělejte přestávku. Zastavte na nějakém klidnějším místě, vyvětrejte vozidlo, občerstvěte se a protáhněte. Nespoléhejte příliš na kofeinové nápoje. Vaše smysly sice povzbudí, ale bude to jen dočasné.