Dovolená s dětmi

Byli jste zvyklí cestovat po České republice a do zahraničí bez žádných omezení. Každé léto a každou zimu jste si naplánovali nějakou dobrodružnou dovolenou v exotice nebo na horách. Spontánně jste vyráželi na různé akce a výlety. Byli jste to jen Vy a Váš dobrodružný život. Pak se to ale stalo – narodilo se Vám dítě, děti a najednou začalo úplně jiné dobrodružství, během kterého to s dovolenými začalo být trochu více komplikované.

rodiče s prckem u moře

Ne nadarmo se říká, že s narozením dítěte se Vám změní život, režim, celkové smýšlení a hlavně priority. Změnily se Vám priority a to s největší pravděpodobností znamená, že právě Váš potomek nebo Vaši potomci jsou teď na prvním místě a naopak dobrodružná dovolená se propadla hluboko dolů ve Vašem žebříčku priorit.

Musí tomu tak být? Určitě ze začátku ano. V šestinedělí, ani v prvních měsících asi, s největší pravděpodobností, nebudete mít myšlenky na cestování a na plánování dovolených. Ale jen, co se trochu dostanete do režimu, osaháte si cestování s miminkem, najednou Vám dojde, že už je ten čas vybrat si první letní dovolenou s Vaším půlročním prckem.

Doopravdy nevidíme problém v tom, proč byste se svým dítětem nemohli vyrazit například na dovolenou k moři, s trochu větším dítětem i na hory. Mořský vánek, horský vzduch je přínosný jak pro Vás tak pro Vaše dítě. Ale počítejte s tím, že všechno bude jinak, výrazně jinak, než tomu bylo na dovolených doposud.

Jak jsme již řekli, s příchodem dítěte na svět se mnohé změní a u dovolených tomu není jinak. Od samého začátku musíte myslet na dítě.

táta s dcerkou u moře

Jaké věci bude potřeba před odjezdem na dovolenou vyřešit?

·         zvolit ideální dopravní prostředek pro Vaše dítě

·         myslet na jeho spánkový režim a místo, kde bude spát

·         jídlo, pití, co a kde bude jíst

·         výbava sebou (pleny, kosmetika, oblečení)

·         přenosná lékárnička upravená pro Vaše potřeby (teploměr, léky na snížení teploty a utišení bolesti)

·         soukromé a zdravotní doklady

·         případné připojištění, aj.

S výčtem nemusíme pokračovat, sami víte, co Váš potomek potřebuje a co Vy potřebujete pro něj. Není to ale pouze o věcech, které je sebou potřeba vzít. Další změna bude v programu. Už nebudete jen Vy, výlety budete muset uzpůsobovat potřebám miminka. Místa budete muset vybírat tak, aby se tam dostal kočárek, pokud nepoužijete nosítko. Všechny aktivity budete dělat společně, nebude existovat žádný soukromý program nebo neplánované akce.

Rozhodně doporučujeme dovolenou s dítětem pořádně promyslet a naplánovat do nejposlednějšího detailu, abyste pak nebyli nemile překvapeni.