×

Jezte jako staří Inkové

Není to obilí ve smyslu zrna, ale spíše semeno. Ale přípravou a konzumací se blíží k obilovinám.
Quinoa https://energiezivota.com/eshop/produkt/superfoods/hubnuti/270-quinoa-bila-lahodna-1-kg je matka všech zrn a proto je superpotravinou číslo jedna.
Quinoa bílá je o dost větší než běžná.
Tato nabízená bílá, se pěstuje v Bolívii a tam převládá stálé počasí. Proto dokáže tak kvalitně dozrát.
Quinoa bílá je plná velkého množství bílkovin a všech esenciálních aminokyselin, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Obsahuje i řadu velmi důležitých minerálů a co je důležité, neobsahuje žádný lepek. Tudíž se jí nemusejí obávat nemocní s celiakií.

dvě vysypané lahvičky s vitamíny

Existují tři druhy – bílá, červená a černá. Bílá je tou nejrozšířenější. Díky její výživové hodnotě ji dokonce NASA zařadila do svého vědeckého programu, protože se hodí pro pěstování ve vnějším vesmíru.
Nejdůležitějšími látkami, které obsahuje je Quercetin a Kaempferol. Ty patří mezi flavonoidy, což jsou antioxidanty, které jsou velmi důležité pro lidské zdraví. Jsou prevencí proti rakovině zánětům, virům a potlačují depresivní stavy.
Výzkumy naznačují, že přidáním pohanky nebo právě Quinoy do bezlepkových produktů, se zvýší obsah polyfenolů v porovnání s bezlepkovými produkty vyráběnými z kukuřice, rýže a bramborové moučky.
Je ale také pravda, že aktivita antioxidantů roste, pokud je naklíčená když se z ní peče chléb.

červenožluté kapsle u lahvičky

Z jedné zprávy o její skladbě, chemickém složení a nutričních a funkčních vlastnostech vyplývá, že obsahuje obzvláště vysoký obsah proteinů (15%), vyvážený poměr aminokyselin a velký obsah vitamínu E. Je doporučována potravinářskému průmyslu pro svůj nutriční profil, ale i pro užitečné funkční vlastnosti jako je stabilita při zmražení a její viskozita.
 
Její použití je pestré. Můžete si ji dát jako přílohu, do polévek, nebo jako sladký pokrm. Vařte 15 minut, na 1 hrnek 2 šálky vody. Uvařená má jemnou oříškovou chuť a zvětší svůj objem. Může být místo rýže či kuskusu, nebo s nimi zkombinovaná.